Rum Polisi Eylem Dolayısıyla Güvenlik Önlemlerini Artırıyor - Evrensel KıbrısEvrensel Kıbrıs

19 Haziran 2024 - 06:09

Rum Polisi Eylem Dolayısıyla Güvenlik Önlemlerini Artırıyor

Derinya Barikatı’nda bu akşam “İsaak ve Solomu Anma İnisiyatifi” tarafından gerçekleştirilecek “barışçıl” eylemden ötürü Rum polisinin bölgede güvenlik önlemlerini artıracağı haber verildi

Son Güncelleme :

16 Mart 2021 - 9:22

608 views
Rum Polisi Eylem Dolayısıyla Güvenlik Önlemlerini Artırıyor

Derinya Barikatı’nda bu akşam “İsaak ve Solomu Anma İnisiyatifi” tarafından gerçekleştirilecek “barışçıl” eylemden ötürü Rum polisinin bölgede güvenlik önlemlerini artıracağı haber verildi. Derinya Belediyesi’nin de eylemden dolayı endişeli olduğu kaydedildi.

Alithia gazetesi, “İsaak ve Solomu Anma İnisiyatifi Güvence Veriyor: Derinya Barikatında Bugün Yapılacak Eylem Barışçıl” başlığıyla geniş yer ayırdığı haberinde, Rum polisinin bu akşamki eylem sırasında güvenlik önlemlerini artıracağını ve “elde edilen bilgilere göre” bu akşamki eylem sırasında bölgede 300 polisin bulunacağını haber verdi.

“BARIŞÇIL EYLEM”
Fileleftheros ve diğer gazetelerde yer alan habere göre ise, “İsaak ve Solomu Anma İnisiyatifi” konuyla ilgili açıklamasında, Derinya barikatında bugün gerçekleştirilecek protesto eyleminin barışçıl olacağını açıkladı. Derinya Belediye Başkanı ise açıklamasında, belediyenin geçen Pazar günü Derinya barikatında yaşananlardan ve Kuzey Kıbrıs’tan olası bir misilleme yapılması konusunda endişeli olduğunu ifade etti.

Gazeteye göre, “İsaak ve Solomu Anma İnisiyatifi” Basın Sözcüsü Ksenios Kasinidis, konu hakkında Rum Haber Ajansı’na (KİPE) açıklamasında, bu akşam gerçekleştirilecek etkinlikle ilgili “endişe” konusunda “şaşkınlığını” ifade etti. Kasinidis, son 12 yıldır gerçekleştirdikleri etkinlikler esnasında bu endişeyi haklı çıkaracak herhangi bir olay yaşanmadığına işaret etti.
Kasinidis, Rum motosikletlilerin Tasos İsaak ve Solomos Solomu’nun anılması için son 10 yıldır Güney Kıbrıs’ın tamamında gerçekleştirdikleri anma etkinliklerinin barışçıl bir şekilde yapılmakta olduğunu kaydetti.

Kendilerinin, eylemlerinin barışçıl bir şekilde gerçekleştirilmesi konusunda güvence verdiklerini savunan Kasinidis, Rum polisiyle aralarında mükemmel bir işbirliği bulunduğunu da dile getirdi.
Kasinidis, bu akşam yapılacak eylemin barışçıl olduğunu ve hiç kimsenin olay çıkarmak için buna sızmasına izin verilmeyeceğini sözlerine ekledi.

DERİNYA BELEDİYE BAŞKANI ENDİŞELİ
Derinya Belediye Başkanı Andros Karayannis de KİPE’ye açıklamasında, belediyenin geçen hafta barikatta yaşanan olaylardan ötürü çok endişeli olduğunu ifade etti.
Bu akşamki eylem sırasında Kuzey Kıbrıs’tan misilleme yapılması ihtimali konusunda da endişe var olduğunu dile getiren Karayannis, Derinya’nın uç bölgede bir belediye olarak Rum Polisi, Birleşmiş Milletler (BM), Rum Milli Muhafız Ordusu (RMMO) ve tüm ilgili bakanlıklarla sürekli irtibat ve temas içerisinde olduğunu ifade etti.

Karayannis, belediyenin her daim, halkın herhangi bir yersiz davranış olmadan barışçıl bir şekilde eylem yapması gerektiğini desteklediğini de sözlerine ekledi.
RUM POLİSİ ÖNLEMLERİ ARTIRDI
Alithia’nın haberine göre ise, dün konu hakkında KİPE’ye yaptığı açıklamada, Rum polisinin bu akşam eylemin yapılacağı Derinya barikatında etkin bir şekilde bulunacağını söyleyen Rum Polisi Basın Sözcüsü Hristos Andreu, etkinliğe katılacak olanlara kolaylık sağlanması aynı zamanda bölgenin denetlenmesi için tüm gerekli önlemlerin alınacağını belirtti.

Andreu buna paralel olarak, Rum polisinin etkinliğin barışçıl niteliği ve düzenin sağlanması ile korunması aynı zamanda muhtemel olaylardan kaçınılması için tüm gerekli önlemleri alacağını da ifade etti.
Polisin gelişmelere bağlı olarak davranacağını ve kendilerinin bunun barışçıl bir etkinlikten ibaret olduğunu düşündüklerini dile getiren Andreu, ancak Rum polisinin herhangi bir yersiz davranışın engellenmesi için bölgede etkin bir şekilde bulunacağını dile getirdi.

Gazete “elde edinilen bilgilere” göre, bugün Derinya’da 300 Rum polisinin bulunacağını ekledi.
Haber Politis gazetesinde ise “Derinya’daki Etkinlik Konusunda Endişe” başlığıyla yer aldı.

DERİNYA BARİKATINDA YAŞANAN OLAYLARLA İLGİLİ TUTUKLU SAYISI 9’A YÜKSELDİ
Politis ayrıca geçen Pazar günü Derinya barikatında yaşanan olaylarla ilgili olarak 6 kişinin adalet karşısına çıkacağını ve Rum polisinin dün “Mağusa” bölgesindeki kaza mahkemesinde dava dosyaladığını haber verdi.
“Mağusa” ve Larnaka bölgesi sakini 6 kişinin de kendilerine yöneltilen suçlamaları kabul etmediklerini ve davanın duruşmasının 16 Kasım tarihine ertelendiğini yazan gazete, sanıkların davaya kadar serbest bırakıldıklarını, öte yandan 27 yaşındaki zanlının polise seyahat belgelerini verdiğini belirtti.

Rum polisinin dün de olayla ilgili 3 kişiyi daha tutukladığı, fakat bu kişilerin aleyhlerine dava okunmadan serbest bırakıldığı çünkü aleyhlerindeki şahitliğin yeterli olmadığı belirtildi.
Haravgi gazetesi ise haberinde, olaylara katılanların çoğunun “Mağusa” bölgesinden olduğunun belirtildiğini, ancak son tutuklanan 3 kişinin Larnaka ve Limasol’dan olduğunu yazdı.

“NEA SALAMİNA-ANORTHOSİS” KARŞILAŞMASI
Bu arada Fileleftheros gazetesi “Türk Provokasyonlarının Gölgesinde Derbi” başlıklı haberinde, Nea Salamina-Anorthosis futbol takımlarının bugün akşamüzeri 6’da Larnaka’daki “Mağusa” sahasında karşılaşacaklarını ekledi.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.