Korkunç ekosistem yaralarına neden olacak! - Evrensel KıbrısEvrensel Kıbrıs

19 Haziran 2024 - 08:05

Korkunç ekosistem yaralarına neden olacak!

Son Güncelleme :

20 Aralık 2023 - 11:35

425 views
Korkunç ekosistem yaralarına neden olacak!

SAĞLIK BAKANLIĞI SİVRİSİNEK MÜCADELESİ İLAÇ İHALESİ

Biyologlar Derneği tarafından yapılan açıklamada, Sağlık Bakanı’nın ısrarla kullanmaya karar verdiği sivrisinekle mücadele yönteminin doğaya zararlarına dikkat çekildi.

Dernek tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Yaklaşık bir ay önce adamızda Batı Nil Virüsü vakaları görülmesi sonrasında Sağlık Bakanlığı tarafından kurulan Sivrisinekle Mücadele kapsamında Halk Sağlığı Komitesi’nde uzman olarak görev almış ve bilimsel makalelere dayalı görüş raporumuzu teslim etmiş bulunmaktayız.
Sivrisinek mücadelesinde kimyasal mücadeleye gerek kalmadan zaman, yer ve uygulamanın doğru olduğu durumlarda mekanik ve biyolojik mücadele yollarının önemi kuruluş tarihimizden beridir nice bakanlara, belediye başkanlarına ve halka anlatmaya çalıştık ve bu konuda birçok farkındalık projesi yürüttük. “Sivrisinek Mücadelesinde Akıllı Yaklaşımlar” adlı son AB projemizde farklı belediye ve okulları gezip kimyasalların ekosisteme vurduğu darbe ile önce çevre sağlığını sonra da halk sağlığını ciddi tehdit ettiğini anlattık.
Sağlık Bakanlığınca düzenlenen toplantılarda bakanlık tarafından 25 yıldır kullanılan biyolojik larvasit kullanımının devamını destekleyip var olan ilaçların etken maddeleri ile ilgili görüşlerimizi bildirdik. Fakat biz parçası olduğumuz bu komitede sesimizi maalesef duyuramadık ya da sesimizi duymak istemediler.
Açılan ihaleye bakıldığında biyolojik larvasitlerin yanında juvenil hormon analogu olan kimyasal ve sucul ekosistemlerde ciddi zararlı olarak etiketlenen ilacın ihaleye girebildiğini görmek bizi ve diğer çevresel sivil toplum örgütlerini hayretler içerisinde bırakmıştır. Hormon analogu bu ilacın ihaleye girme değil Tarım Bakanlığı tarafından onaylanmış olması bile anlaşılır değildir.
İhaleye girilmeden önce Tarım Bakanlığı’ndan 3 tane randevu aldık. Etiketinde “Sucul Ekosistemlere Çok Zehirli” (Very Toxic to Aquatic Life) ibaresi olan ve sadece sivrisinek değil arı gibi popülasyonları da ciddi şekilde tehlike altına alan bu ilacın onaylanmasının yanlış olduğunu anlatmak için gittiğimiz 3 toplantıda da karşımızda kapı duvar bulduk. 3 farklı toplantıya da gidip kimse ile görüşemeden geri döndük!
İnanıyoruz ki yapılan hatanın herkes farkındadır! Fakat hatanın boyutlarının farkına varamamak bizi korkunç ekosistem yaralarına, zaten sağlıklı olmayan bir çevreye ve çöken bir halk sağlığına maruz bırakacaktır. Kurulan bu “yanlı” komitede var olmamıza ragmen görüşlerimizi dikkate almayan kurumların faaliyetlerini desteklemediğimizi ve bu yolda üzerimize düşeni yaptığımızı halkımızın bilgisine getirmek isteriz.”
Hatice Benan
BIODER- Yönetim Kurulu Başkanı
Yönetim Kurulu Adına

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.