EVYAD AÇIKLADI: KKTC’DE ÖRGÜTLÜ TOPRAK İŞGALİ... - Evrensel KıbrısEvrensel Kıbrıs

1 Haziran 2023 - 11:52

EVYAD AÇIKLADI: KKTC’DE ÖRGÜTLÜ TOPRAK İŞGALİ…

Son Güncelleme :

20 Mart 2023 - 10:31

918 views
EVYAD AÇIKLADI: KKTC’DE ÖRGÜTLÜ TOPRAK İŞGALİ…

“Silahla değil, tapuyla işgal dönemine girmiş bulunmaktayız”

Kuzey Kıbrıs’ta yabancılar, organize bir şekilde KKTC topraklarını satın almaya devam ediyor. Ve KKTC toprakları örgütlü bir şekilde yabancıların eline geçiyor. Toplumun evrensel yaşam haklarıyla ilgili sorunlarına çözüm getirmek” amacıyla kurulmuş olan Evrensel Yaşam Hakları Derneği (EVYAD), önemli bir konuya dikkat çekti.

EVYAD Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Nurçin İncirli tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Kıbrıs toplumunun geleceğinden endişe duyan bir sivil toplum örgütü olarak, KKTC’de uzun süredir yabancıların devam eden taşınmaz mal alımına ilişkin duyulan rahatsızlıklara karşı bu konuyu kamuoyu ile paylaşmaya karar verdik” denildi.

“KKTC yönetimin, yakın bir zamanda taşınmaz mal alanların eline geçeceği gerçeği ile karşı karşıya kalmış bulunmaktayız. Üstelik taşınmaz malların hepsi maddi çıkar karşılığı kılıflanmış yasal yollarla yapılmaktadır” denilen açıklamada, ilgili yasaya da dikkat çekildi.

Dr. Nurçin İncirli tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Yasalarımıza göre yabancı uyruklu bir kişi, 52/2008 sayılı yasa uyarınca, normal şartlarda sadece 1 (bir) adet konut veya apartman dairesi satın alma hakkına sahipken, 2018 yılında yayınlanan Yasa Gücünde Kararname ile (ikinci bir değişikliğe kadar) bu hak 3 (üç)’e çıkartılmıştır” denildi.

“Bu ülkeyi satıp terk etmek demektir…”       

Açıklamada, “günümüzdeki mevcut uygulama ile yabancı uyruklu bir kişi ikinci ve üçüncü hatta dört, “daire” niteliğindeki taşınmaz mal alma hakkına sahip olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Demek oluyor ki dört kişilik bir aile KKTC’de 4 x 4 toplamda 16 eve sahip olabilir. Dünyanın hiçbir ülkesinde böyle bir satış yoktur. Böylesi yapılan satışın tam karşılığı ülkeyi satıp terk etmektir” dendi.

Nurçin İncirli imzalı dernek açıklamasında, “Yine yasalarımız uyarınca, yabancı uyruklu kişilerin ülkemizden taşınmaz mal edinmesi veya uzun vadeli kiralaması ile ilgili yukarıda belirtilmiş olan koşullar dışında, yüzde 51 hissesi KKTC vatandaşı olan bir şirket sahibi ile ortaklık yapılması durumunda geçerli olmamakla birlikte bu kısıtlamalardan ve uygulamalardan muaf tutulması vardı. Ancak yabancıların KKTC Vatandaşı olması ile yüzde 51 hisseli şirkete de gerek kalmamıştır” denildi.

“Silahla değil, tapuyla işgal dönemine girmiş bulunmaktayız”

Türkiye’de 1977’de vatandaşlık hakkını kaybeden bir kişinin, KKTC’de vatandaş yapılarak, 2014 – 2022 tarihleri arasında 97 projenin sahibi olmasına imkân verildiği vurgulanan açıklamada, şunlara dikkat çekildi:

“En çok dikkatimizi çeken 11 Mart 2020 tarihinden itibaren, yani planlı salgının ilanı ile dünyada hayatın durduğu, işyerlerin kapatıldığı  bir ortamda 45 projeyi yürütmüş olmasıdır. Yani bizler evimizden dışarı çıkamadığımız bir dönemde bunlar projelerine ara vermeden devam etmiştir. Şimdi sormak istiyoruz, hangi Kıbrıslı Türk 2014-2022 tarihleri arasında aile bireylerine dört ev alabildi? Tabii ki böyle üç kişi bulamayız. O zaman bu satışlara bir milli güvenlik sorunu olarak bakmalıyız. Silahla değil, tapuyla işgal dönemine girmiş bulunmaktayız.”

Nurçin İncirli tarafından yapılan açıklamanın devamında şu önemli bilgilere yer verildi:

“Çünkü bu taşınmazların çoğu, Güney Kıbrıs da 2004 yılında faaliyete geçen ve 2008 yılından itibaren de Cafer  No: 4 Karaoğlanoğlu / GİRNE Adresinde,  “Kuzey Kıbrıs Chabad Yahudi Merkezi” yazılı iki katlı bir villada görev yapan sözde Haham ünvanını kullanan  Chabad örgüt mensubu olan ChaimAzimov tarafından organize edilmektedir.

Ve bu kişi KKTC’de 2008 yılından itibaren, Girne’de izinsiz faaliyette bulunarak açık havada dahi  sapkın törenler yapmaktadır.

Chabad örgütü 17. yüzyılda Rusya’da ortaya çıkmıştır. Dünyada daha çok, “mafya” yapılanması olarak anılmakta, Yahudiler ve İsrail tarafından da son yıllarda tedirginlik duyulmaktadır. Hatta en son İsrail’deki iç karışıklığa neden olanın da bu örgüt olduğu bilinmektedir.”

“KKTC’DEN ALINAN TAŞINMAZLARIN ARKASINDAKİ EN BÜYÜK GÜÇ”

Yapılan açıklamada, “Ne yazık ki KKTC kamuoyunda çok fazla binmeyen bu örgüt, alınan taşınmazların arkasında ki en büyük güç olarak da dikkat çekmektedir” denilerek, resmi makamlara sorular yöneltildi:

1- Chaim Azimov haham olduğuna ilişkin seçim bilgisi var mı?

2- KKTC’de isteyen herkes din maskesi ile böyle örgüt kurabilirim mi?

3-  KKTC’de CHABAD faaliyet izini almışsa resmi makamlar bu bilgileri kamuoyu ile paylaşabilir mi?

4- CHABAD Örgüt faaliyeti yürüttüğü bu binada, “Kuzey Kıbrıs Chabad Yahudi Merkezi” yazılması konusunda izinleri var mı?

KKTC kanunlarına göre,  Hahamlık seçim bilgisi ve CHABAD Yahudi Merkezi açma izinleri Bakanlar Kurulu kararı ile bulunmuyorsa, malum şahıs hakkında işlem yapılması ve izinsiz asılan tabelanın da indirilmesi talep edildi.

Ayrıca CHABAD örgütünün, Yahudi maskeli hangi şirketler ile ortaklık kurduğu ve kaç şirket üzerinden kaç dönüm arazi ve taşınmaz mal aldığının, ilgili alımlar için KKTC’de hangi siyasetçi, gazeteci ve avukatların aracılık yaptığının da açıklanmasının elzem olduğu kaydedildi.

Adadaki arazi alımlarının yabancılar ile ilgili yasal düzenlemenin bir an önce yapılması ve Kıbrıslı Türk’ün geleceğine ve güvenliğine yönelik olması gerektiğine dikkat çekildi.

Yapılan açıklamada, KKTC’de taşınmaz mal alımının düzenlemesinin çocuklarımızı yani gelecek nesillere boynumuzun borcu olduğuna işaret edildi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.